فرمانداری شاهین شهر و میمه
خانه
1397/01/21 استاندار اصفهان
استاندار اصفهان
 
دکتر محسن مهرعلیزاده ضمن حضور در شهرستان شاهین شهر و میمه در نشست شورای مدیران مجموعه پرشیان فولاد در نیروگاه شهید محمد منتظری بااشاره به کلنگ زنی تصفیه خانه پساب این نیروگاه ، اظهارداشت: این طرح با رقم 48 میلیارد تومان و با توجه به 120 متر مکعب آب در ثانیه استحصالی طرح خوبی است.
استاندار اصفهان با اشاره به خشک بودن ایران و اینکه اصفهان در فلات مرکزی کویری قرار گرفته است؛ افزود: امسال در بدترین شرایط ابی قرار گرفته ایم و باید بدانیم که در منطقه ی خشک قرار داریم که در طول 50 سال گذشته، دریافتی آب و حجم آب پشت سد، به یک چهارم کاهش یافته است.
دکتر مهرعلیزاده تاکید کرد: برنامه ریزی مدیران و مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت باید به سمت سازگاری با کم آبی پیش رود. 
وی اضافه کرد: باید مفهوم سازگاری با کم آبی آنالیز و شکافته شود و برای مردم تبیین گردد و این بدین معناست که زندگی مردم به روال عادی طی شود ولی با شیوه های بکارگرفته شده، مصرف، کنترل شود و صرفه جویی به شدت صورت پذیرد و امروز با کلنگ زنی این طرح پساب تصفیه شده به چرخه ی استفاده باز می گردد و در سیستم خنک سازی نیروگاه استفاده و بازچرخانی می گردد و اینگونه اقدامات ستودنی است.
دکتر مهرعلیزاده افزود: از مدیران استان به طور قاطع می خواهم که این قبیل کارها را در اولویت قرار دهند و با توجه به اینکه برخی از شهرداران نیز در این راستا قدم های برداشته اند باید شاهد افزایش اینگونه طرح ها در استان باشیم.
استاندار اصفهان با اشاره به آیین آغاز احداث نخستین نیروگاه خورشیدی شناور مگاواتی کشور در این نیروگاه افزود: این اقدام نمادین تولید یک مگاوات برق از طریق پانل های خورشیدی بر روی استخر مجموعه نیز کار زیبایی است و نشانگر دقت و ظرافت مردم اصفهان است که با وجود تولید حدود 2 هزار مگاوات توسط این نیروگاه ، از این طریق هم یک مگاوات برق به صورت پانل های شناور برای جلوگیری از تبخیر آب تولید می شود.
استانداراصفهان با اظهار امیدواری از اینکه این فرهنگ سازی در سایر موارد توسعه یابد، افزود: اینجانب با تمام قوا و با همه قدرت و جدیت از هرگونه طرح یا سرمایه گذاری که در جهت اشتغالزایی و یا استفاده بهینه از آب حمایت و دفاع خواهم کرد و این منتی بر سرمایه گذاران نیست بلکه وظیفه ی مدیریت ارشد استان خواهد بود.
دکتر محسن مهرعلیزاده با اشاره به اجرای پروژه پتروشیمی در شرق اصفهان؛ بر تسریع در اجرای این پروژه تاکید کرد و افزود: اکنون زیرساخت های این پروژه در حال انجام است و این طرح می تواند بیش از 14 هزار اشتغال ایجاد نماید که فرصت بسیار مهمی خواهد بود و باید قدم های محکمی برداشته شود.
استانداراصفهان با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی ذیربط باید مجوزها را حداکثر تا 15 روز صادر کنند، افزود: اصفهان استانی بسیار مستعد است ولی بروکراسی سنگین موجب کندی اجرای پروژه ها شده که این موضوع نیز حتما حل خواهد شد و نگرانی ها برطرف می شود.
گفتنی است ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و تصفیه تکمیلی پساب نیروگاه شهید محمد منتظری با سرمایه گذاری 480 میلیارد ریالی به مدت 40 ماه اجرا خواهد شد و از نکات برجسته این پروژه قابلیت بازیابی آب مصرف شده تا 40 درصد، کاهش بار آبی زاینده رود و تامین آب مصرفی نیروگاه از پساب شاهین شهر، فشرده سازی لجن های بازمانده از روند تصفیه پساب، حمل آن به خارج از شهر و تخلیه آن در محل مناسب تعیین شده توسط شهرداری می باشد. 
همچنین نیروگاه خورشیدی شناور بر آب یک مگاواتی شهید محمد منتظری با هدف تولید انرژی الکتریکی پاک و کاهش آلاینده های زیست محیطی و جلوگیری از تبخیر سطحی دریاچه آب صنعتی به مساحت 15000 متر مربع واقع در نیروگاه شهید محمد منتظری برای اولین بار در ایران به صورت شناور بر آب و با سرمایه‌گذاری بالغ بر 60 میلیارد ریال نصب و بهره برداری خواهد رسید. ظرفیت نامی این نیروگاه 1 مگاوات خواهد بود و با بهره برداری از آن سالانه 1900000 کیلووات ساعت انرژی الکتریکی به شبکه سراسری برق تزریق خواهد نمود.
از ویژگی های بارز این نیروگاه شناور جلوگیری از تبخیر آب به میزان سالانه 38000 مترمکعب خواهد بود. تمامی مراحل طراحی، نصب و اجرا توسط مهندسان ایرانی انجام گرفته است. لازم به ذکر است برای اولین بار در ایران سازه های شناور نیروگاه های خورشیدی طراحی و بومی سازی گردیده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
در اجرای این پروژه از به روز ترین تجهیزات استفاده گردیده است. از دیگر ویژگی های بارز این پروژه می توان به افزایش تولید 15 تا 20 درصدی در مقایسه با نیروگاه های خورشیدی در سطح زمین به دلیل وجود درجه حرارت مناسب پنل های خورشیدی در سطح آب اشاره نمود.
 
 
 
 
 
تعداد بازدید: 55
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal