فرمانداری شاهین شهر و میمه
خانه
شهرستان در يك نگاه
شهرستان شاهين­ شهر و ميمه با مساحتي بالغ بر 6105/2 كيلومتر مربع از شمال به استان مركزي از شرق به كاشان، نظنز و برخوار از جنوب به اصفهان و از غرب به نجف ­آباد، خميني ­شهر و گلپايگان محدود است.

تاريخچه مركز شهرستان :

شاهين شهر به عنوان مركز شهرستان محسوب شده، هسته اوليه اين شهر روستايي به نام اميرآباد بوده است. اين شهر در حدّ فاصل بين مدار 54/32 عرض شمالي از خط استوا و 37/51 طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته است .

در سال 1350 تعدادي از مالكين بزرگ با هدف توليد مسكن انبوه و احداث سرپناه براي مهاجرين و اتباع بيگانه شاغل در صنايع نظامي و هليكوپترسازي اقدام به تأسيس سازمان عمران شاهين­ شهر نمودند و شهر را در اراضي كشاورزي فاقد سكنه و يكي دو روستاي كوچك در وسعتي حدود ده هزار و هفتاد و سه هكتار براي اسكان جمعيتي بين 200 تا 300 هزار نفري پايه ­ريزي نمودند. شاهين­شهر به لحاظ موقعيت و جمعيّت و اهميّت ويژه­اي كه داشت به عنوان مركز شهرستان برگزيده شده است. مجاورت با شهر اصفهان، ارزاني زمين و خدمات مختلف و قرارگرفتن در مسير ارتباطي (مركز استان به تهران) موجب رشد و توسعه سريع شاهين­ شهر گرديد.

طبق آخرين سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال 1390  جمعيت اين شهرستان بالغ بر 196584نفر مي باشد.

وجه تسميه برخي از نقاط شهرستان :

شاهين شهر :

- نقل است كه نقشه اوليه طراحي شده شهر از بالا به صورت شاهين جلوه مي كرده است.

- به دليل وجود آبشخور شاهين­ها در اين منطقه بنا كنندگان شاهين­ شهر آنرا به اين نام ناميدند.

ميمه :

- به دليل مساعد بودن كشت مو و وجود تاكستانهاي اطراف شهر ميمه اين شهر را ميمه ناميدند.

گز برخوار:

يكي از قديمي­ترين شهرهاي منطقه مي باشد. اين شهر به روايتي در قديم الايام داراي يك نوع گياه تيغ دار بياباني با رويش زياد بوده كه اين گياه به نام گز ناميده مي شده است.

وزوان :

كلمه وزوان از تركيب «وز» و «وان» تشكيل يافته كه وز به معناي وزيدن و وان پسوند مكان مي باشد كه مجموعاً به معناي وزيدن باد در محل مي باشد.

گرگاب:

گرگي به معناي فوران و پوشش و آب هم مايع گوارا،كه دلالت بر پر آبي منطقه در زمان هاي قبل دارد.

لايبيد:

نقل است مهاجرت تعدادي از شيعيان امام رضا (ع) و استقرار آنها در منطقه و ساخت منازل اوليه در لابه لاي در ختان بيد در آن محل،به لايبدمعروف گرديده است.

 
 
تاریخ به روز رسانی: 1394/01/20
تعداد بازدید: 6523
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal