فرمانداری شاهین شهر و میمه
خانه
شهرستان در يك نگاه
شهرستان شاهین­ شهر و میمه با مساحتی بالغ بر 6105/2 کیلومتر مربع از شمال به استان مرکزی از شرق به کاشان، نظنز و برخوار از جنوب به اصفهان و از غرب به نجف ­آباد، خمینی ­شهر و گلپایگان محدود است.

تاریخچه مرکز شهرستان :

شاهین شهر به عنوان مرکز شهرستان محسوب شده، هسته اولیه این شهر روستایی به نام امیرآباد بوده است. این شهر در حدّ فاصل بین مدار 54/32 عرض شمالی از خط استوا و 37/51 طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است .

در سال 1350 تعدادی از مالکین بزرگ با هدف تولید مسکن انبوه و احداث سرپناه برای مهاجرین و اتباع بیگانه شاغل در صنایع نظامی و هلیکوپترسازی اقدام به تأسیس سازمان عمران شاهین­ شهر نمودند و شهر را در اراضی کشاورزی فاقد سکنه و یکی دو روستای کوچک در وسعتی حدود ده هزار و هفتاد و سه هکتار برای اسکان جمعیتی بین 200 تا 300 هزار نفری پایه ­ریزی نمودند. شاهین­شهر به لحاظ موقعیت و جمعیّت و اهمیّت ویژه­ای که داشت به عنوان مرکز شهرستان برگزیده شده است. مجاورت با شهر اصفهان، ارزانی زمین و خدمات مختلف و قرارگرفتن در مسیر ارتباطی (مرکز استان به تهران) موجب رشد و توسعه سریع شاهین­ شهر گردید.

طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395  جمعیت این شهرستان بالغ بر 234667نفر می باشد.

وجه تسمیه برخی از نقاط شهرستان :

شاهین شهر :

- نقل است که نقشه اولیه طراحی شده شهر از بالا به صورت شاهین جلوه می کرده است.

- به دلیل وجود آبشخور شاهین­ها در این منطقه بنا کنندگان شاهین­ شهر آنرا به این نام نامیدند.

میمه :

- به دلیل مساعد بودن کشت مو و وجود تاکستانهای اطراف شهر میمه این شهر را میمه نامیدند.

گز برخوار:

یکی از قدیمی­ترین شهرهای منطقه می باشد. این شهر به روایتی در قدیم الایام دارای یک نوع گیاه تیغ دار بیابانی با رویش زیاد بوده که این گیاه به نام گز نامیده می شده است.

وزوان :

کلمه وزوان از ترکیب «وز» و «وان» تشکیل یافته که وز به معنای وزیدن و وان پسوند مکان می باشد که مجموعاً به معنای وزیدن باد در محل می باشد.

گرگاب:

گرگی به معنای فوران و پوشش و آب هم مایع گوارا،که دلالت بر پر آبی منطقه در زمان های قبل دارد.

لایبید:

نقل است مهاجرت تعدادی از شیعیان امام رضا (ع) و استقرار آنها در منطقه و ساخت منازل اولیه در لابه لای در ختان بید در آن محل،به لایبدمعروف گردیده است.

 
 
تاریخ به روز رسانی: 1396/08/14
تعداد بازدید: 15440
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal