بررسی مسائل و مشکلات روستاهای شهرستان با حضور مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری

نشست بررسی مسائل و مشکلات روستاهای شهرستان با حضور سرپرست فرمانداری شهرستان، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و بخشدار بخش میمه در روستای کلهرود برگزار شد.حمید رضا نجفی سرپرست فرمانداری دراین جلسه ضمن تقدیر از حضور مسولین با اشاره به اهمیت رسیدگی میدانی به موضوعات عمرانی و خدماتی گفت: اولویت دولت سیزدهم اجرای طرح‌های مختلف با هدف ارتقای کیفیت خدمات رسانی به مردم است و مسئولان باید با رویکرد تبیینی در اطلاع‌رسانی از این اقدامات باعث افزایش امید آفرینی در جامعه شوند.

حمید رضا نجفی اکتفا نمودن به منابع و اعتبارات موجود از فروش نفت را رویکردی نادرست خواند که مصرف گرایی را بهمراه دارد و در دراز مدت منجر به بروز مشکلاتی در حوزه فرهنگ،رویه نادرست در سبک زندگی، و کم کردن انگیزه نیروی متخصص کار جامعه خواهد شد. وی تحقق رویکرد اقتصاد درونزا با تکیه بر داشته های موجود در منطقه را عاملی مهم در راستای برون رفت از مشکلات و کمبودها در حوزه ی روستایی بیان نمود و افزود: باید به سمت و سویی حرکت کنیم که اشتغال روستایی و معیشت مردم روستا در اولویت قرار گیرد،چرا که معتقدیم تحقق این دو عامل باعث رونق در روستا و جلوگیری از مهاجرت روستاییان و کاهش حاشیه نشینی در شهرها خواهد شد.

نجفی گفت: در هر روستا مزیت های نسبی برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار وجود دارد که می توان با تکیه به همین قابلیت ها نسبت به معرفی یک “محصول محوری” برای روستا اقدام نمود و زمینه  دستیابی دهیاری ها به خودکفایی مالی را بوجود آورد. وی افزود:انتظار مدیریت شهرستان شناسایی این ظرفیت و قابلیت های خاص روستا است که باید با همکاری دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستا عملیاتی گردد وقطعا مدیریت شهرستان از آن حمایت خواهد نمود.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری نیز در این نشست با برشمردن برخی وظایف دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستا خواستار اجرای فعالیتها و اقدامات براساس ساز وکار مشخص و عمل به قوانین و دستور العمل ها در حوزه های فنی و مالی شد. وی در ادامه بر ایجاد کمیته ای با عنوان “سرمایه گذاری و درآمد پایدار در روستاها و با هدف شناسایی ظرفیتهای شاخص روستایی در حوزه های معادن،نواحی صنعتی،گردشگری تاکید نمود. در ادامه این نشست هریک از دهیاران مسائل و چالش های پیش رو در حوزه کاری خود را مطرح نمودند. شایان ذکر است برگزاری جلسه آموزشی دهیاران با رویکرد راهکارهای ایجاد درآمد پایدار روستایی و بازدید از چندین طرح روستایی از دیگر برنامه ها در این جلسه بود.

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: right; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */